View Single Post
Unread 03-02-2009, 12:44 AM   #10
Weiser
is one Smokin' Farker
 
Join Date: 10-26-08
Location: Drippin' Springs, TX
Downloads: 0
Uploads: 0
Default

Jim, down here we can regularly by 2lbs. of JD for $5. +tax.
Add to that, the cost of the ingredients that you want to stuff them with,
your time to cut it all up, roll and cook...
I don't know how you could possibly sell portions at a profit.
A whole one would have to retail for around $10.00 to make money.
Everyone likes Fattys but even at $8.50, I don't see the market.
I have abandoned offering Fattys due to the margin.

I'm in the middle of developing a plan and a menu for the Farmers Market thing.
I'm probably a year out at this point but like yourself, I'm trying to think this venture through as far as I can before committing the bucks.
As to your question of early morning sales... coffee! Nothing fancy
but not your run of the mill stuff either. Pick up a couple of dozen rolls from the local Bakery and you are good to go!
They'll cut you a good deal for a standing order. Good margin there and it will be the to go place for the early arrivals.

Just thinking outloud here, lemme know if anyone disagrees.

Weiser


Quote:
Originally Posted by HeSmellsLikeSmoke View Post
If you can make your own sausage for them, you might be able to make money with fattys.

Here, sausage costs $4/lb for the low end sausage and over $5/lb for Jimmy Dean. Sausage cooks down more than half I suspect, although I have never weighed them to see. How much does a pound of ready made sausage cost there?
__________________
[COLOR=Red][I]"There is a Fine Line between a Hobby and a Mental Disorder."
[/I][SIZE=1][COLOR=Black]
[/COLOR][/SIZE][/COLOR][COLOR=Red][SIZE=1][COLOR=Black]
[/COLOR][/SIZE][/COLOR]
Weiser is offline   Reply With Quote