View Single Post
Old 09-22-2013, 03:27 PM   #4
somebody shut me the fark up.
IamMadMan's Avatar
Join Date: 07-30-11
Location: Pemberton, New Jersey

I also have the Weston 2300.

I use both rolls and bags, but find myself using the bags more than the rolls.

I mainly use rolls when I am vac-packing rubs for travel or shipping, other than that it becomes a real pain. But it will all depend upon your volume of use. Making a few bags at a time isn't bad, but when trying to weigh contents, seal one end, and seal can take a lot of extra time when you are on a tight schedule.

I buy the bags in boxes of 100 on

6 X 10 (Pint - 2 Cups) $16.99 per 100 plus free shipping
8 X 12 (Quart - 4 Cups) $23.20 per 100 plus free shipping
11 X 16 (Gallon - 16 Cups) $34.95 per 100 plus free shipping

I use pint for single servings, quart for 2-3 servings, gallon for whole meals. The gallon will also hold a pork butt raw or cooked either whole or pulled.

You can use any manufacturers bags, but the Weston bags are heavier and are dishwasher safe and can be re-used. Many other manufacturers bags do not recommend putting the bags into boiling water or microwave to reheat the contents.

Like anything else, you get what you pay for...

We must never forget that the highest appreciation is not to utter words, but to live by them - JFK
IamMadMan is online now   Reply With Quote