View Single Post
Old 11-03-2012, 06:16 PM   #23
The_Kapn
Moderator Emeritus

 
The_Kapn's Avatar
 
Join Date: 04-08-04
Location: Marianna, FL
Default

I bought a case of 3 full pork bellys (about 30-35 ish pounds) last year for $2.19/lb.

No way I was gonna pay the full retail price of fully processed bacon for the same stuff they make it out of!

"Creative shopping around" is the key, just like with many meats.

TIM
__________________
"Flirtin' with Disaster" BBQ Team (RETIRED)
FBA and KCBS Cook and Judge.
Former owner of a WSM, a Smokey Joe, a Charbroil Commercial gasser (junk), the legendary "StudeDera", a FEC100, a Fast Eddy PG500, and Sherman the Wonder Trailer.
Now cooking with a Yoder YS640
Proud Pellet guy cooking on real wood.
The_Kapn is online now   Reply With Quote


Thanks from:--->