Thread: Vending Rub
View Single Post
Unread 09-26-2012, 05:17 AM   #7
BigBellyBBQ
is One Chatty Farker

 
BigBellyBBQ's Avatar
 
Join Date: 11-15-08
Location: Lake View, New York
Downloads: 1
Uploads: 0
Default

you MUST get your cost down to 2 to 2.75 a pound. I will go through a 4 gal pale on a busy weekend..If you buy in bulk you can blend your own for a 1.50 a pound, however it took a couple years before I came up with a great combo that fits MY profile,,,if you buy very good products like smokiing guns, save for your self and special cooks, but when you have 20 butts on the smoker to vend, the expensive rubs will cut your profit way down...same thing goes for sauce...use a local favorite, one that the people recognize, keep your cost at 7 to 10 dollars a gallon, doctor that and call it your own...but add just little things..need to watch cost
__________________
TwinTech Pro Double, Backwoods Fat Boy, TwinTech Hawg Kooker, FE 400, SP SPK 700, Empty check book and understanding wife...sometimes..
BigBellyBBQ is offline   Reply With Quote