View Single Post
Unread 09-19-2012, 11:45 AM   #16
CarolinaQue
is Blowin Smoke!
 
Join Date: 06-23-07
Location: North Berwick, ME
Downloads: 0
Uploads: 0
Default

Quote:
Originally Posted by HandsomeSwede View Post
"They way I see it,if it costs $500 in raw product (no matter what the protein), that's every thing included...food, plates, foil, cutlery, all incidentals including gas and taxes, charging $1500 for the event is what's paying for my time."

Re-read what's in red. That was a hypothetical # to show the "add every thing up + what ever % is necessary to cover all incidentals + raw product and X's it by 3 to get your # for to cover your time. You're right, you need to know many more details to get a solid #. I didn't see the need to cover every line item as I would venture to say that those #'s are different for every one and some one that knows their business and it's variable expenses should be able to adjust accordingly.

Pretty arbritrary number, and to just make a sweeping statement that this is "all incidentals" doesn't really give an accurate picture. All sorts of things to consider: did you buy from Sam's or Rest Depot, if you did you're paying for a membership, equipment depreciation, travel costs (very few people, especially in the Northeast will have consistent business selling in their backyard every week or have events right around the corner), gas money spent driving to purchase product, insurance, water for washing, propane or whatever you use to heat water to wash; and again no one has even talked about Sales Tax - and the accountant you'll hire to do those taxes, and your LLC formation, routine trailer or truck maintenance, etc.

You're leaving too much out.

"you may have to cut into that profit of that specific meat a little to satisfy clientel for the sake of keeping a positive light on you just by making it available. Kind of the "you have to spend money to make money" saying goes. It may be a smaller profit margin looking at it in black and white, but it may be benificial in the big picture by bringing in more customers."

Already your formula starts to break down then if you're giving larger portions to please customers; but you're right - try charging somebody $6 for a 3-4 oz. portion of sliced brisket and see what kind of reaction you get, not that impressive on a plate.

$6 for a 3-4oz brisket sandwich isn't unheard of really.

So if you're giving larger portions to make it look good and bring in more people now you have to buy more raw product to feed those people and the initial numbers you cite are shot.
Not trying to split hairs, just giving rough #'s to give an over all idea to help a fellow Brethren out. I think that there are many variables to this scenerio that factor in...mainly, the location. Beef costs less or more depending on where you are regionally. I was just sharing a way to help him figure out total expenses, see where he is, and adjust from there . Maybe he's charging to little? Maybe he's just right?
__________________
Tim

[COLOR=darkred]“Travel is fatal to prejudice, bigotry, and narrow-mindedness, and many of our people need it sorely on these accounts.”[/COLOR] - Mark Twain

- Beautiful family
- Home made trailer mounted reverse flow offset w/ vertical chamber, Weber OTG and an ECB
CarolinaQue is offline   Reply With Quote