View Single Post
Unread 03-30-2011, 05:05 PM   #16
Cook
is One Chatty Farker
 
Join Date: 12-23-10
Location: Mount Pleasnt, SC
Downloads: 0
Uploads: 0
Default

Quote:
Originally Posted by pop's smokin hot que View Post
Thanks for your replies. I cook butts. My pulled pork is ready to use however you like no waste. Just went to Sam's 17.24lb cost $22.07. I would guess you lose 1/3. It takes 10 to 14 hours to cook. Pellet cost when it's cold about $15.00 plus foil pans bags etc. I would guess you end up with about 12 lb of meat. You figure it out.
At that cost, you need to be around the $10/# mark.

I typically figure on a 50% yeild...sort of a built in buffer. Those pellets are expensive! You'll want to figure about 4 times cost. Try to not ever go below 3x cost if you can help it...unless you're doing a favor.

$10 per pound is typical from my area. Where I grew up (just one state away) a pound of bbq will typically be in the $7-$8 range. All areas are different so it's important to know your costs...and market.
Cook is offline   Reply With Quote