The BBQ BRETHREN FORUMS.

The BBQ BRETHREN FORUMS. (http://www.bbq-brethren.com/forum/index.php)
-   Catering, Vending and Cooking For The Masses. (http://www.bbq-brethren.com/forum/forumdisplay.php?f=62)
-   -   How much would you charge? (http://www.bbq-brethren.com/forum/showthread.php?t=51465)

Bigmista 10-31-2008 03:06 AM

How much would you charge?
 
How much would you charge for an armadillo egg stuffed with cheddar cheese and jalapeno? I say $6 per. MrsMista says that's too high.

What do you say and why?

Arlin_MacRae 10-31-2008 06:33 AM

What size (weight) are you planning for each person?

bowhnter 10-31-2008 07:02 AM

I know prices are higher in CA, and I haven't been there for a couple years. From a consumer angle, I think I would pay $4 here and maybe $5 in CA.

BBQ Grail 10-31-2008 07:15 AM

What's it going to cost you in sausage, cheese and japs to produce said Armadillo Egg?

I think it's much more practical to just figure out what your acceptable profit margin is and calculate everything that way than trying to figure out how much someone would be willing to pay.

It's much better, in my book, to have a reasonable margin and sell lots of them than have a really high margin and take the chance of not selling them.

Example: Yesterday my wife and I drove up to "Apple Hill" for our annual trip for apple products. It's a nice leisurely drive and a chance to relax. Stopped at one place and they had some bbq glazes. They looked really good. A bunch of different flavors. But at $8.00 for a 12 oz bottle it just didn't make sense to try.

Knowing these are "bulk" made and not really their recipes. Just bought bottles and then slap their labels on, I knew they had a fairly decent margin. But instead of making a reasonable profit on them they were trying to hit a homerun. At $6.00 a bottle I would have bought all six flavors at $8.00 a bottle I bought none.

Bigdog 10-31-2008 07:31 AM

I talked with Jimmy Brod about this when he was snarfing down on my Slow Burn pig candy at the Royal. He wanted to buy some and asked me how much? I said I'm not sure. He said to figure your expenses and multiply times 4.

Sledneck 10-31-2008 07:35 AM

Quote:

Originally Posted by Bigdog (Post 770592)
I talked with Jimmy Brod about this when he was snarfing down on my Slow Burn pig candy at the Royal. He wanted to buy some and asked me how much? I said I'm not sure. He said to figure your expenses and multiply times 4.

FYI Jimmy's waiting on his shipment and is very disappointed that he hasn't received it yet

Bbq Bubba 10-31-2008 07:46 AM

Neil, how much different are armadillo eggs compared to ABT's?

LoneStarBarbeque Co. 10-31-2008 07:56 AM

$3 unless they are really big. That's just Texas for you.

Bigmista 10-31-2008 09:13 AM

Farmer John 12oz sausage stuffed with cheese and japs. Sausage costs $2 each.

willkat98 10-31-2008 09:22 AM

$6 is about right for 3/4# of meat.

Hell, what is a half pounder at In/Out or Fatburger, like $8 or so?

I'd even go $7.50 if you then batter it, throw it on a stick, and deep fry it.

Arlin_MacRae 10-31-2008 09:30 AM

I'd pay six bucks for that!

nthole 10-31-2008 10:13 AM

I was picturing an actual egg sized piece of meat. For 12oz, $6 is definitely reasonable. $7.50 might even be.

I'm with Bill...deep fry that sucker and I'd fly across the states for it.

big brother smoke 10-31-2008 10:14 AM

I think six bucks is a winner for this product. 12 oz. sausage and japs that winds being about $2.50.

Tell Mrs. Mista you got this price from somewhere other than your arse!:twisted:

tony76248 10-31-2008 10:20 AM

To start with, I would definitely make it worth my while or not do it. Unless you are making a bunch of them and selling a bunch of them, what is the profit margin? What is your hourly wage during the week where you currently work? If the food is being processed/cooked on the weekend and should that hourly wage be greater?

I have thought that armadillo eggs were smaller than 12oz. The ones I make are no bigger than a chicken egg. Sounds like you are referring to fatties that I make.

All that said, a pound of brisket/pork/turkey at most of our local BBQ joints runs about $10 or more per pound, therefore $6-$8 sounds fair. But remember that these places depend on volume and that needs to be considered.

You might even consider slicing them up and making three sammies (4oz meat each) which will sell for $6 each.

wheels61 10-31-2008 10:38 AM

somebody post a picture of one. they sound great.


All times are GMT -5. The time now is 07:52 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.
vBulletin Optimisation provided by vB Optimise v2.6.0 Beta 4 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2014 DragonByte Technologies Ltd.
2003 -2012 BBQ-Brethren Inc. All rights reserved. All Content and Flaming Pig Logo are registered and protected under U.S and International Copyright and Trademarks. Content Within this Website Is Property of BBQ Brethren Inc. Reproduction or alteration is strictly prohibited.