The BBQ BRETHREN FORUMS.

The BBQ BRETHREN FORUMS. (http://www.bbq-brethren.com/forum/index.php)
-   Catering, Vending and Cooking For The Masses. (http://www.bbq-brethren.com/forum/forumdisplay.php?f=62)
-   -   Restaurant (http://www.bbq-brethren.com/forum/showthread.php?t=142184)

rowdycowboy 08-22-2012 03:54 PM

Restaurant
 
I have open small place just thru lunch and wanted get some feedback. Small town but been doing pork sand. Two sides and drink $7 and brisket two sides drink $8 that is including taxes. Bout 6 oz portions. Is that ballpark for small town prices? Also wanting do ribs was going do 3 bones, two sides and drink was thinkIng $8

Pappy Q 08-22-2012 04:02 PM

Do you know what or food cost is or what you want it to be?

rowdycowboy 08-22-2012 05:22 PM

Yeah I have a ideal but I do know in a small town you have to watch what you charge

HBMTN 08-22-2012 05:42 PM

It would be too low for me but figure your food cost and multiply x4 and see if that is close to your current pricing.

Pyle's BBQ 08-22-2012 06:03 PM

I have a restaurant in a town of 2500. It is a bedroom community and I am open 11am-9pm, Thursday-Sunday. I charge $6.50 for a sandwich on a 4" bun and 1 side. I have one size for a drinks and charge $1.75. Sandwich, side, drink and tax comes to $8.83. If you are making a product that is better than anything in town you should be able to get more than what you are charging. The other thing is what is the other competition in town.

Rpf41978 08-22-2012 11:10 PM

I agree with HBMTN. Four times your food cost is the correct equation.

twinsfan 08-23-2012 05:44 AM

The other thing I'd like to note is many people don't want 2 sides with a sandwich, that's way too much food, especially for lunch, unless they are little thimbles.

Jacked UP BBQ 08-23-2012 09:45 AM

If you can run a bbq restaurant at 25% food cost you are gonna make good money. I will tell you that its not possible with ribs. Possibly pork, brisket might make your prices go up a litlle too high. Example, 15lb brisket gets gets about 7 usuable lbs of meat. if you pay 2.40 per pound for brisket you are now at 4.90 per pound if you give 1/3 pound sandwich, just your meat cost is 1.62. If you multiply that by 4 you are at 6.48 for just the meat on the sandwich, take a .30 cent roll times by four add that on top, etc etc etc. See where I am going.


All times are GMT -5. The time now is 01:46 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.
vBulletin Optimisation provided by vB Optimise v2.6.0 Beta 4 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2014 DragonByte Technologies Ltd.
2003 -2012 BBQ-Brethren Inc. All rights reserved. All Content and Flaming Pig Logo are registered and protected under U.S and International Copyright and Trademarks. Content Within this Website Is Property of BBQ Brethren Inc. Reproduction or alteration is strictly prohibited.