PDA

View Full Version : Home rub for $2 / lb


RoadHawgBBQ
04-14-2012, 09:25 PM
QUOTE=Bbq Bubba;1937059]I'm just sayin from a food cost point of view. You can make rub in house for $2/lb.[/QUOTE]


how can you make rub for $2 / lb?
my raw material is more than that? maybe i need a better supplier

Pappy
04-15-2012, 06:41 AM
Maybe that's what they call "The New Math".

HawgNationBBQ
04-15-2012, 09:13 AM
Made in China?

Captain Dave
04-15-2012, 09:42 AM
Now thats funny^^^^^^

Captain Dave
04-15-2012, 09:43 AM
Even the cable guy would say that's funny!

Jarhead
04-15-2012, 09:35 PM
Let me see, 1 ciphers into 200. Wait a minute let me count my pennies.
I make mine at 30# at a time. I wish that I could do it for $60.
What is this rub you speak of? Salt, onion powder, garlic powder in a ziplock bag.
Wait, that will be more than $2

vafish
04-28-2012, 10:31 PM
I make a pretty basic rub of white sugar, brown sugar, salt, paprika, black pepper, garlic powder and onion powder.

I just did the math using the online prices from a local grocery store and some online spice dealers. I could probably make it a little cheaper, but I came out to $3 per pound.


Unless you are just using brown sugar and salt for a rub I don't see how you could get it down to $2 per lb. Maybe if you buy ingredients by the pallet.

txschutte
04-28-2012, 11:35 PM
FYI-If you are buying spices from Penzey's or your local warehouse store, you're gonna pay more than Bubba. He goes through tons. Literally.