PDA

View Full Version : Pulled Pork for 700!


Dex
08-25-2011, 02:23 PM
How much would you prepare? 700 people.

Per the customer ..."Our thought is to offer large trays of salad, pulled pork, buns, sauce options, and a dessert tray of cookies, brownies, or something simple, bottled water and possibly bags of chips."

With that said, how much would you prepare? All adults.

Dex
08-25-2011, 02:38 PM
Also... what would you charge?

We need the price this to it includes delivery, plates, napkins, and silverware. I would pick those up at Restaurant Depot.

The lady told me she didnt want me to quote it per person, but rather quote it per lb, or per tray of pulled pork

Terry Knife
08-25-2011, 02:44 PM
My unperfected math says about around 330 lbs of boneless shoulders, and that's serving up 1/3 lb per person...sounds like a windfall of a gig if you can handle that much pork.

Dex
08-25-2011, 03:07 PM
if you can handle that much pork.

Thats my next problem.... working on it now!

Anyone have a FEC-500 I can borrow? :redface:

hamiltont
08-25-2011, 03:11 PM
The only way I could handle something that big would be to cook ahead & freeze. Cheers!!!

Dex
08-25-2011, 03:32 PM
The only way I could handle something that big would be to cook ahead & freeze. Cheers!!!

This is what I'm thinking.

Sent from my blazin' fast HTC Thunderbolt

PCDoctor_1979
08-25-2011, 04:08 PM
You will need about 235 pounds of finished product for a 1/3 pound serving per person. $11.00 per finished pound. $400 or so for delivery and table service depending on how far you have to go. That's a total of about $3000. The starting weight should be around 470 pounds. We're paying $1.59 per pound case weight so your raw cost will be around $700. Charcoal, rub, sauce, and table service won't cost you more than another $500 or so. If they want buns, that's an extra charge. You should make a nice profit on this one! Good luck!

indianagriller
08-25-2011, 04:12 PM
when do you need it?

Dex
08-25-2011, 04:33 PM
You will need about 235 pounds of finished product for a 1/3 pound serving per person. $11.00 per finished pound. $400 or so for delivery and table service depending on how far you have to go. That's a total of about $3000. The starting weight should be around 470 pounds. We're paying $1.59 per pound case weight so your raw cost will be around $700. Charcoal, rub, sauce, and table service won't cost you more than another $500 or so. If they want buns, that's an extra charge. You should make a nice profit on this one! Good luck!

Almost exactly what I figured!

Sent from my blazin' fast HTC Thunderbolt

Dex
08-25-2011, 04:34 PM
when do you need it?

End of Sept if I get the job. What do you have?

Sent from my blazin' fast HTC Thunderbolt

Bbq Bubba
08-25-2011, 05:49 PM
Easy money! :thumb:

Dex
08-25-2011, 06:55 PM
Easy money! :thumb:

Even easier... I don't have to serve it. Just drop off and hit the road :becky: