PDA

View Full Version : How would you price?


MariettaSmoker
03-28-2011, 12:48 PM
I was wondering, if someone asked you to cook some butts for them and you had to buy the meat, prepare it, cook it using all your stuff, how would you price it? I know to take into consideration of my time, etc. I was wondering if you priced it by the pound or what? Knowing if I bought a 10 pound butt that it would render down to 6 or even 7 pounds.

Just rambling here, I think, but I do need to know how it is priced for you guys.

Trucky1008
03-28-2011, 12:54 PM
I would price it by the pound.

worthsmokin
03-28-2011, 12:57 PM
By the pound of finish product. Hopefully it is more than one butt, not really worth the effort otherwise

MariettaSmoker
03-28-2011, 12:59 PM
OK...how much per pound if it were you? Yeah, its actually 4-6 butts on this deal.

worthsmokin
03-28-2011, 01:10 PM
I charge $10 per pound. With 6 butts you are looking around $240 with finish weight.

HBMTN
03-28-2011, 04:09 PM
I get $11.50 per lb of cooked pork.

ChefBriGuy
03-28-2011, 06:07 PM
I start with using the food/material cost as a guideline. "Industry standard" is approximately 32% for food cost, or 1/3. Thats great when you are doing volume, but not so much for 10 lbs of butt you caught on sale for 99 cents a pound. Then I look at my time. I charge about $25 and hour (honest work time, not drinking beer while i stoke the coals), and just make it seem fair. Last, ask yourself what you would pay for some killer 'Q.

Bbq Bubba
03-28-2011, 06:17 PM
I charge $10 per pound. With 6 butts you are looking around $240 with finish weight.

Ditto. :thumb:

jbrink01
03-28-2011, 09:10 PM
Yep. $10 a pound. All day every day.

HBMTN
03-28-2011, 10:49 PM
You all are saying $10 per lb, would you fire up a cooker to cook 6 butts 24lbs cooked for $10 a Lb? Or is that if you are already cooking?

I'm just curious cause at the current time I am paying $1.56 per Lb x 48 lbs $74.88 + $15 charcoal/wood + $10 misc = $99.88 cost for a yield of 24lbs $240 - cost = profit $140.12 not counting gas for supply pick up and or delivery.

Seems to me if you were firing up a pit to cook for just this person you would be making less than $10 an hour if you count time getting supplies, prep, cooking, clean up and maybe delivery.

Maybe I am looking at it wrong, and if I am it would not be the first time LOL

jbrink01
03-28-2011, 10:54 PM
I would NOT fire up for $10. $10 is my vending price which assumes a full load. I do cook full loads, vac-seal and freeze for weekly small orders. My yield might be a touch (not much) higher.

HBMTN
03-28-2011, 11:05 PM
OK Thanks I was wondering cause if someone called me up for about 55 people I would cook that amount with buns and sauce dropped off to them for $7.50 per person $412.50 total

worthsmokin
03-29-2011, 05:10 PM
I would fire up. I just bought a case at $1.39lb. Pre cook 48lbs=66.72 charcoal=15.00 rub= 5 Total $86.72. Let's round up to $90 to make it easy if you use foil or something I don't. Swing by the store and pick up supplies on your way home, 10 hours later pull the butts.

$240-$90= $150/10= $15 hour. Granted I don't have to watch my smoker like a hawk, doesn't seem like a bad day.

kurtsara
03-29-2011, 05:47 PM
I would NOT fire up for $10. $10 is my vending price which assumes a full load. I do cook full loads, vac-seal and freeze for weekly small orders. My yield might be a touch (not much) higher.


I wish we could vac seal and freeze in Minnesota to sell to people

smoke it if ya got it
03-29-2011, 06:18 PM
Guess I'm a little differant? I charge $45.00 a butt 7-9 LBS before cooked.